Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Fotogalerie 2018

Bruslení na návsi

F O T O G A L E R I E

Letošní příděl vydatných mrazů, které znamenaly zamrznutí rybníka, připadl na přelom února a března. Zlepšující se podmínky a klesající teploty sledoval nejeden bruslař čekatel. Tak stačilo málo a opět se podařilo dát dohromady partu nadšených ledařů (a nebyli to jen švestkoví trenéři), kteří byli odhodláni kvalitu ledu vylepšit, jako se to podařilo vloni. Vzhledem k zanedbatelným sněhovým srážkám před příchodem mrazů proběhlo očištění ledu velmi rychle, a tak se ihned mohlo přejít k nočnímu polévání plochy rybníka. Letošní podmínky a zvolená technologie čerpání vody znamenala, že už za 4 hodiny bylo hotovo. I tak bylo nutné v třeskutých mrazech dvoučlenné hlídky pravidelně střídat a zásobovat ohřívadly všeho druhu… Výborné podmínky pro ohřev kropičů poskytl Le papillon, který pružně přizpůsobil zavíračku.

Následující dny byl rybník doslova v obležení a div že nepraskal ve švech. Bruslaři všech věkových kategorií zde řádili celý týden. Bylo to parádní! Všem, kdo se podíleli na první úpravě ledu, i na následující údržbě, patří velký dík. Vždyť na led se vždy chodilo s hrablem či koštětem…

Slivenecký masopust - 18. 2. 2018

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

V neděli 18. února se konal tradiční slivenecký masopust, pořádaný městskou částí. Letos zaznamenal mimořádnou návštěvnost a také mimořádně pestrou přehlídku vtipných masek. Časně odpoledne, při setkání na návsi u rybníka, rozbalili své stánky s masopustními dobrotami, balónky a  nápoji na zahřátí trhovci, točil se historický dřevěný kolotoč, děti si mohly vyzkoušet pohádkovou střelnici, staropražské písničky hrála kapela Třehusk a naši známí a vždy očekávaní chůdaři všechny bavili svými kejkli. Po krátké veselici se průvod vydal na cestu Slivencem do Holyně. Nechyběla oblíbená zastávka u  Řeznictví Görgl, u  vinotéky PrimaWine, nechyběl doprovod státní policie při přechodu komunikace do Holyně, nechybělo ani dobré pivo v hostinci U Knotků, ani spousta výtečných jitrnic, jelítek i klobásek od stálého sponzora, či tombola pro děti. Zpívalo se, tančilo, jedlo, pilo… Zkrátka, jak to o  masopustu má být!

Velikonoční jarmark - 18. 3. 2018

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

Na březen nebývale jarní počasí, v truhlících okolo sliveneckého rybníka petrklíče, vůně rozehřátého včelího vosku a grilovaných klobásek, prodejní stánky kolem návsi a doprovodný program, to vše po celé odpoledne v sobotu 24. března, kdy se konal na slivenecké návsi tradiční velikonoční jarmark. Jarmarky ve Slivenci, ať už ten před Velikonocemi, nebo ten před Vánocemi, pojímáme především jako možnost setkávání a příležitost pro každého ze Slivence a okolí, kdo něco pěkného vyrábí, se představit… A tak nechyběl na trhu stánek slivenecké školy, Klubu Švestka, nabídka holyňské firmy Látky do bytečku, dekorace paní Táni nebo stánek začínající talentované brašnářky. Paní Lída Glavanakovová zahrála pro děti ve studiu Klubu Švestka krásnou pohádku „Popelka“, několika veselými vstupy pobavil návštěvníky kejklíř v dobovém kostýmu, zájemci si mohli pod vedením zkušených řemeslníků vyzkoušet historická řemesla, jako je barvení kraslic voskem, pletení pomlázky, či zdobení velikonočního pečiva nebo si vyrobit velikonoční dekoraci ve výtvarných dílnách rodinného centra Pecka. Děti nemohly odtrhnout oči od zvířátek z farmy a vše podkresloval zvuk starého flašinetu téměř do setmění.

Výstava koláží "Budeš tady, až se zblázním?" - duben 2018

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

Dubnová výstava koláží v holyňské kapli Erey Křížové a Ewalda Murrera se zajímavým názvem “Budeš tady, až se zblázním?”

Den Země, Ukliďme Česko - 20. 4. 2018

F O T O G A L E R I EZapojili jsme se do celosvětové kampaně ukliďme svět Ukliďme Česko. Do akce se ve dnech 20. a 23. dubna 2018 zapojily třídy 1., 2. a 3. ročníku naší základní školy spolu se svými třídními učitelkami. V pátek 21. 4. 2018 se zapojilo 85 dětí a v pondělí pak 65 dětí. Cílem bylo zmapovat černé skládky na území naší městské části a uklidit nepořádek, který při své cestě najdou. Na to byly děti vybaveny rukavicemi a velkými pytli. Akce byla zároveň Děti byly překvapeny, kolik nepořádku se na území celé městské části nashromáždilo. Pytle zlikvidovala naše úklidová četa, zaznamenané skládky budeme likvidovat průběžně. Děkujeme všem zúčastněným a firmě Pracovní oděvy za podporu.

Vítání občánků narozených v roce 2017 - 21. 4. 2018

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

Další, v pořadí již 12. ročník Vítání občánků je za námi. V  sobotu 21.  dubna  2018 jsme v  zasedací místnosti úřadu přivítali 22 občánků narozených v  roce 2017 v  městské části Praha-Slivenec. Stejně jako vloni se jich narodilo neuvěřitelných 48,  a tak jsme opět obřad Vítání občánků rozdělili na dvě části. Jedna právě proběhla a na další se budeme těšit 20. 10. 2018. Tímto také žádáme rodiče, aby svoje ratolesti na tento termín přihlásili, neboť bez přihlášení nebude možné zaslat pozvánku a nebudou se tak moct Vítání zúčastnit. Čas máte až do konce srpna. Hlásit se můžete na tel. 251818044 nebo na email: ruzickova@praha-slivenec.cz.
A jak tentokrát Vítání probíhalo? Opět jsme zamáčkli slzičku po krásném hudebním vystoupení žákyň zdejší základní školy, které doprovodila paní učitelka Helen a paní učitelka Chlumská. Kulturní vložkou nám zpříjemnily odpoledne po proslovu paní starostky, která si také všimla a upozornila nás na to, že z holčičky Veroniky Hrubešové, která jako malá žákyně zpívala na jednom z prvních Vítání občánků, je již dospívající dívka a ve vystoupení s Nikitou Kerle již zpívá roli maminky. Moc děkujeme. Jako vždy si rodiče převzali upomínkové dárky – pamětní list občánka roku 2017, knihu a  stříbrnou pamětní medaili se čtyřlístkem pro štěstí, maminky dostaly kytičku a  také se na památku rodiny vyfotily s paní starostkou. Fotografie, včetně té společné, dostanou jako dárek. Ještě jednou přejeme novým občánkům Slivence a  Holyně hodně zdraví a úspěchů při jejich startu do života.

Květinkový ples Městské části Praha-Slivenec - 21. 4. 2018

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

V  přátelské atmosféře a  plni očekávání jsme se sešli v  sobotu 21. dubna 2018 v hostinci U Bůčka (budova U Žilinů), kde se uskutečnil I. Květinkový ples městské části Praha – Slivenec. Kytičkami krásně nazdobený sál se naplnil do posledního místečka. Ples zahájila starostka RNDr. Jana Plamínková a doufáme, že tím odstartovala tradici, která nám bude dělat radost i v dalších letech. K tanci a poslechu rozehrála své nástroje kapela ŠARM pod vedením kapelníka Mariána Průši, která hrála až do druhé hodiny ranní a  dle ohlasů velkého množství návštěvníků měla obrovský úspěch. Program plesu byl vyšperkován nejen tanečním uměním dětí ze slivenecké základní školy, ale i profesionálním předtančením tanečního souboru KST Silueta Praha, o.p.s. Během večera také proběhla tombola. Ceny byly sice menší, ale zajisté potěšily. Během celého večera jsme měli možnost vyzkoušet Smybox, fotobudku naruby a  pořídit si na památku rozverné fotografie s logem Květinkového plesu zdarma. Ta největší bomba večera přišla ve 23:00 hodin, kdy se na sále zhaslo a k velkému překvapení většiny návštěvníků začala lightshow skupiny Pyroterra Lights, která za použití technologie VISUALpoi vykouzlila nad parketem mimo jiné i znak naší městské části. Dále se tančilo a tančilo a vesele se plesalo až do rána. Můžeme říct, že ples se vydařil. Kdo na něm nebyl, může jen litovat! Tak snad příště.

Beseda se spisovatelkou Ivanou Peroutkovou - 24. 4. 2018

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

V úterý 24. 4. 2018 jsme si povídali se spisovatelkou Ivanou Peroutkovou o její tvorbě, způsobu psaní, životních zkušenostech. Její knihy čtou děti i dospělí velmi rádi. Jsou pozitivní, děj má spád a čeština je velmi pěkná. V knihovně ve Slivenci si můžete půjčit nejprodávanější knihy o Aničce – je jich rovných deset, Ukradenou cukřenku, dvě knihy o Denise, Francouzskou jízdu, Kristián a kocour Teo. Všechny knihy jsou krásně ilustrované – „Aničky“ Evou Masníkovou a např. Ukradený prsten přímo vyzdobila japonská ilustrátorka Nanako Ishida. Paní Peroutková měla radost z návštěvy slivenecké holčičky, která čte a miluje její „Aničky“. Ochotně podepisovala svoje dílo. Věříme, že i vám se budou knihy paní Ivany Peroutkové líbit a v naší knihovně si je půjčíte.

Květnová výstava "Spontánní umění" - květen 2018

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

Květnová výstavu Antonína Chlupa “Spontánní umění”.

Otevření nového fitness parku "Za okruhem" - 22. 5. 2018

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

Dne 22. května 2018 byl  otevřen Fitness park Praha – Slivenec.

Park byl pořízen z investiční účelové dotace z rozpočtu hlavního města Prahy.

Účel hřiště : Hřiště je určeno k posilování  s vlastní vahou těla podle vyobrazených cviků u každého stanoviště.

Využívání  sportoviště je povoleno osobám starším 12-ti let o minimální výšce 140 cm.

Mladší osoby mohou hřiště využívat pouze v doprovodu dospělé osoby.

Otevírání studánky v Holyni - 30. 5. 2018

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

Dnes jsme otevírali studánku Dobrá voda v Holyni. Školní družina ZŠ Slivenec jako patron studánky v počtu téměř 40ti dětí doputovala odpoledne do Holyně.  Pod vedením svých vychovatelek děti zazpívaly, zarecitovaly, odebraly vzorky vody na rozbor, a poté čistili okolí. Od městské části obdrželi malí patroni pamětní certifikát.

Pražské cyklozvonění - 22. 9. 2018

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

Povedené cyklozvonění

Letošní, již dvanáctý ročník Pražského cyklozvonění vyšel na 22. září, tedy na Den bez aut. Naše skupina vyjela ze Slivence směrem na Velkou Chuchli a pak přes Barrandovský most, kde jsme se připojili k jezdcům z jihu Prahy. A poté  jsme v jednom velkém žlutém pelotonu o síle několika set duší projeli po nábřeží a Starým městem až na Karlínské náměstí, kde byl letošní cíl. Japonci nás po cestě Starým městem fotili jak diví a obávám se, že si z Prahy odnesli mylný pocit, že je tu hlavním dopravním prostředkem kolo a že cyklisté povinně jezdí ve žlutých tričkách… Moc pěkná a povedená akce, vyšlo i počasí, takže pěkně strávené sobotní dopoledne…

Jana Plamínková

Zasazení Stromu republiky - 24. 10. 2018

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

U příležitosti 100. výročí založení republiky byla  ve středu 24. října 2018 v 16 hod v místě budoucího parku Granátová vysazena lípa.

Slavnosti se zúčastnily děti z místní ZŠ Slivenec, které si připravily pěkné hudební  vystoupení – píseň Když jsem husy pásala (flétničky) a  píseň Travička zelená ( flétničky a zpěv), starostka MČ Praha – Slivenec RNDr. Jana Plamínková pronesla krátký proslov, kde zmínila historické souvislosti založení republiky, historii Slivence i historii lipových stromů v naší městské části. Na závěr proslovu popřála mladé lipce, aby se jí na vybraném místě dařilo a dlouho nám dělala radost. Pak společně, za zvuků písně Ach synku, synku, s místostarostkami Ing. S. Strauchovou a    Mgr. L Kudlákovou dokončily výsadbu stromu.

Na závěr paní B. Hrubešová  nádherně zazpívala českou  i slovenskou hymnu.

Bylo to milé a dojemné uctění   významného výročí.

Státní svátek 28. 10. 2018 – 100. Výročí založení republiky

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

Položení věnců na území naší městské části proběhlo v pátek 25. 10. 2018 v dopoledních hodinách.

Společně se  starostkou MČ Praha – Slivenec  RNDr. Janou Plamínkovou věnce položily místostarostky – Mgr. Lenka Kudláková a Ing. Simona Strauchová.

Rozsvěcení vánočních stromů - 2. 12. 2018

F O T O G A L E R I E

F O T O G A L E R I E

O první adventní neděli jsme ve Slivenci i v Holyni rozsvěceli vánoční stromy. Počasí nám nepřálo, namrzající déšť byl velmi nepříjemný. I v nepříznivém počasí ale přišli lidé a zazpívali si s námi vánoční písničky, křižovníci posvětili náš strom a v holyňské kapličce jsme vyslechli úžasné koledy v podání našeho švestkového souboru a milé pásmo od dětí ze Švestky. Všem moc děkuji za přípravu i předvedení.