Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook | Google+

background

Kde jsme byli v roce 2020

A tady jsou naše výlety. Počet účastníků se mění podle jejich chuti, možnosti i náročnosti navržené trasy. Budeme rádi, když se k nám přidáte. 🙂

Dobeška - 16. 2. 2020

jistě už hoříte touhou dozvědět se, kam vedly naše cesty minulou neděli (16. 2. 2020). Dobeška, skvělý nápad! Nedávno jsme byli na Dívčích hradech a odtamtud jsme mohli pozorovat prakticky na protějším břehu právě Dobešku.  A teď, podle známého úsloví, že je třeba poznat koně z obou stran, jsme tedy vyrazili na Dobešku, abychom si, pro změnu, prohlédli Dívčí hrady z protějšího břehu. Zase krása a nečekané výhledy. Fyzicky nebyla procházka nijak náročná, volíme si cíle, které jsou snadno dosažitelné MHD, prakticky na každý kopec se necháme v pohodě vyvézt, takže nemusíme nahoře dlouho sbírat zbytky sil a můžeme se rovnou kochat. Jen škoda, že dopolední sluníčko nevydrželo až do odpoledne, to by byly fotky ještě povedenější. Ale i tak byla procházka velmi příjemná. Když jsme se dostatečně vynadívali, pohodlně jsme se skutáleli dolů do Braníka, kde jsme chtěli navštívit cukrárnu vedle Branického divadla. Bohužel, obé bylo zavřené. Nicméně servírka v protějším hotelu, kde jsme vzali zavděk občerstvením, nám prozradila, že divadlo má nového nájemce a během března by zase mohlo začít fungovat. Při posezení byly ukuty další pikle, co se týče následujících týdnů, už se zase těším! Tak třeba hned příště vyrážíme na výstavu orchidejí. Pevně doufám, že bude jenom koukací a nikoliv prodejní, aby mi vystačily finance 🙂

Pavla Bouchnerová

Malvazinky - 2. 2. 2020

tento článek bude krátký asi tak, jako náš výlet na Malvazinky za Karlem Gottem. Vyrazili jsme tradičně po obědě 2. 2. 2020 ze Slivence, abychom na přání části účastnic navštívili Mistrův hrob na Malvazinkách. Autobusem z Knížecí jsme dojeli přímo ke hřbitovu, kde jsme poměrně snadno cíl dnešního výletu našli. Místo posledního odpočinku je opravdu velmi hezky a vkusně pojaté, je tam spousta květin i svíček, je vidět, že cestu tam si najde spousta lidí. Protože už drobně pršelo, dlouho jsme se nezdrželi, prošli jsme hřbitovem, kde už kvetou i první sněženky a talovíny, sešli jsme podél Pavího vrchu dolů do údolí a již za deště jsme se ukryli ve zrenovované restauraci U svaté Anny na Radlické. Nutno říct, že interier restaurace je zmodernizovaný, nicméně duch zůstal ještě hluboko v socialismu.  Servírka, ač věkem mladá a socialismem tudíž nedotčená, nám na naši prosbu, že bychom si dali kávu a k ní něco sladkého odvětila, že moučníky až od tří hodin. Teprve po upozornění, že je za deset minut 3 pravila, že se tedy zeptá. Ne všichni ovšem chtěli kávu, byla i poptávka po malém pivu. „To netočíme“, pravila. Nabídla sice „šnyt“, ale to není malé pivo. Objednávka byla tudíž změněna na „řezané pivo“, ouha, ani řezané. Takže se dotyčná zájemkyně o pivo nakonec musela smířit s Coca Colou. Asi s ní mají nějakou výhodnou smlouvu, protože jinak netuším, když mají na výběr asi 8 piv, proč není možné si ho dát…..  Během této debaty uběhlo asi těch pár minut do 3 a my si mohli dát tedy i něco ke kávě. No, nevím, jak ostatní, ale mně už svatá Anna asi nikdy neuvidí.

Pavla

Pražský semmering - 26. 1. 2020

Týden uběhl jako voda a v obvyklém poobědním čase 26. 1. 2020 se scházíme v autobuse. Nikdy se moc přesně neví, kdo všechno vlastně pojede, ale jak projíždíme jednotlivé zastávky ve Slivenci, utěšeně nás přibývá. Je to prima, každou chvíli můžete jít s někým jiným a povídat si. Takže se všichni hezky prostřídáme a přitom hledáme tipy na další vycházky.  Musím říct, že jich je docela dost a máme se na co těšit.

Semmering nezklamal! Přijel jeden vagonek, už z Hlavního nádraží docela plný, ale všichni jsme se vešli. Cesta vede zajímavými zákoutími Prahy 5 a pohledy jsou to opravdu neotřelé, protože to tam známe maximálně z auta, tramvaje nebo autobusu. Ale z vlaku? Moc pěkný. Dojeli jsme do Hostivice, prošli jsme od nádraží na náměstí, které sice mají hezké, ale kam se hrabou na Slivenec s naším Nebeským rybníkem! Po občerstvení v cukrárně na náměstí jsme se rozdělili. Část chtěla jet zpět autobusem a část ještě jednou vlakem.  My, vlakoví, jsme se šli projít k Litovickému rybníku, kde se dříve dalo i bruslit, dneska tam po slaboučkém ledu jen opatrně našlapují kachny a došli jsme až k hostivické tvrzi. Potom jsme už pospíchali zpět na nádraží, což je docela kousek a vlak jsme stihli jen tak tak.  Domů jsme přijeli až za tmy, ale maximálně spokojení. Zase jsme si potvrdili, že i okolí Prahy je moc pěkné a nabízí spoustu hezkých výletů.

Pavla Bouchnerová

Dívčí hrady – romantická procházka přírodou uvnitř Prahy - 19. 1. 2020

Tak se to povedlo!  V neděli 19. ledna jsme vyrazili na Dívčí hrady. Paráda! Je sice fakt, že jsme se moc nenadřeli, ale procházka to byla fakt moc pěkná. Vyjeli jsme jako obyčejně po obědě ze Slivence a abychom se moc neunavili, tak jsme u důchoďáku přestoupili na 231, která nás dovezla prakticky až nahoru na kopec.  Nahoře je krásná planina, která je protkaná spoustou vyšlapaných cestiček, takže je hned vidět, jak oblíbené místo Dívčí hrady jsou. Přestože nebylo nijak lákavé počasí, výhledy z této výšky opravdu stály za to. Takže jsme se chvíli kochali a fotili a pak jsme se vydali přes pláň směrem na Hlubočepy. Protože ale bylo docela kluzko a mlhavo, procházku až do Hlubočep jsme si nechali na jindy  a brzy jsme zahnuli směrem dolů, ke Žvahovu. Na zastávce vlaku na Žvahově jsme si řekli, že příště bychom tedy mohli zkusit právě Pražský semmering, skutáleli jsme se z kopce a vyšli viaduktem na Žvahově rovnou u stanice tramvaje. V jejím teple jsme trochu rozmrzli a na základě všeobecného usnesení jsme na Chapliňáku zapadli do cukrárny. Tak to se taky povedlo a pak už rovnou domů. Tak uvidíme, jak se nám podaří Semmering.

Pavla Bouchnerová

Výlet na Hanspaulku ke kostelu sv. Matěje - 12. 1. 2020

Ani jsme se nenadáli a máme tu rok idylický pro všechny sklerotiky. 2020 si bude dobře pamatovat každý! Tak snad se nám i pěkně vyvede!

Protože je letošní zima milosrdná, scházíme se prakticky pravidelně k nedělním vycházkám na místa, která vždy navrhne někdo z nás. Většinou jsou to takové ty „neuskutečněné sny“ jako, tam jsme chtěli vždycky jít, ale nikdy jsme tam nebyli.  Už jsme byli obdivovat jesličky u Kapucínů na Loretánském náměstí, příští výlet vedl pro změnu na Nový Svět na Hradčanech. Vždycky se hezky projdeme a ve finále se jdeme odměnit kávou a něčím dobrým k tomu.

V neděli 12. 1. 2020 padla volba na Hanspaulku a kostel sv. Matěje, kde někteří z nás nikdy nebyli. Vyrazili jsme po obědě autobusem (bylo nás 11) ze Slivence a dále tramvají na Hradčanskou. Přestoupili jsme na autobus a za chvíli jsme byli na místě. Prošli jsme hřbitovem, kde je m. j. pochovaný i Alois Rašín a protože jsme měli kliku, byl otevřený i kostel sv. Matěje a v něm byly vystaveny i betlémy. Nejzajímavější byl ten perníkový, který nejen že je opravdu veliký, ale i krásně voní. Pak jsme šli dál procházkou přes Hanspaulku, obhlíželi zahrádky kolem vilek a myslím, že valná většina z nás už se těšila na jaro, až se budeme zase moci pustit do jarních prací. Cestou jsme narazili na pizzerii, takže jsme vycházku zakončili  hostinou a pak vyrazili zpátky do Slivence.

Zase to bylo fajn a už se těším na příští, to by se mi mohl vyplnit právě můj „neuskutečněný sen“ a sice Dívčí hrady!! Tak jsem zvědavá …..

Pavla Bouchnerová