Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 108

Hledáme název města,

Pro tento poslední díl kvízu využívám opět námětu Ivanky. Je věnován Šumavě a také velkému propagátorovy tohoto pohoří. Prosil bych Vás, až budete odpovídat na Ivančinu otázku, připojte ještě, zda jste se již dříve setkali s tímto vzácným člověkem nebo jeho dílem.

Dnes vás vezmu opět na mou milou drsnou Šumavu. Přemýšlela jsem, kam Vás tentokrát zavedu, ale protože nás dnes překvapila velmi smutná zpráva o úmrtí velkého šumaváka Emila Kintzla, který pro tento kraj žil a dělal možné i nemožné, aby se na jeho historii a krásy nezapomnělo, rozhodla jsem se na jeho počest – opět pro Šumavu. Pokud jste ještě neměli tu čest se s panem Kintzlem setkat, doporučuji si prohlédnout jeho seriál “Zmizelá Šumava” na Stream.cz. Kdo ale sledoval Policii Modravu tak možná nevědomky kousek jeho díla viděl, protože Emil Kintzl v podání pana Mrkvičky byla postava skutečná a pan Kintzl pro tento seriál pracoval jako odborný poradce.

Chtěla bych od Vás slyšet název vrcholu, 18 m vysoké rozhledny a turistické chaty, která je turistům otevřena od roku 1923. Při jasném počasí odtud můžeme vidět vrcholky Alp. V 10. dílu Zmizelé Šumavy pan Kintzl vypráví o historii a počátcích lyžaření právě v této lokalitě, kdy se na tomto kopci od roku 1911 začaly pořádat Seveřanské hry, jejichž částí byl i sjezd na lyžích z tohoto vrcholu. Právě Emil Kintzl tento závod každým rokem pořádal a i letos jej na historických lyžích opět jel u příležitosti svých 88. narozenin, naposledy.

1214 m n.m. se tato hora vypíná nad Železnou Rudou s výhledem na Ostrý, Velký Javor, nebo protější rozhlednu na Špičáku. Na úbočí tohoto kopce pramení tři řeky – Úhlava, Křemelná a Řezná. Na vrchol tohoto kopce vede jedna z nejstarších lanovek v Čechách a nejstarší na Šumavě, minulý rok oslavila 50 let svého zprovoznění a funguje v původním stavu beze změn dosud.

Už víte na jaký kopec s rozhlednou, pod kterým jsem prošlapala tuto sobotu na sněžnicích, se ptám?

Tak pane Kintzle, díky!!! Jednou jste mi do věnování v knize napsal: “…Ivano! Ať jezdíte na Šumavu!…”

BUDU, SLIBUJU)!

Ivča Přiby