Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 119

Hledáme název vesničky

Vesnička je v okrese Břeclav. Jedná se o obec ve střední části Boleradické vrchoviny. Zmínky o této vesnici se objevují již počátkem třináctého století, a to konkrétně roku 1210, kdy jí její majitel Lev z Klobouk daroval zábrdovickému klášteru.

Pro nás je ale důležité, že zde žili bratři Mrštíkové. Jejich domek je v současné době velmi zajímavé muzeum

Alois Mrštík byl učitelem, v této obci správcem školy a také spolupracovníkem slavnějšího bratra Viléma. V tomto muzeu jsme se dozvěděli o jejich společné tvorbě, o psychických problémech Viléma i těžkém životě jeho ženy Boženy. Vilém byl velký bohém a při svém působení v Praze si asi dost užíval. Když začal být nemocný – velmi pravděpodobně se nakazil syfilidou a začal mít psychické problémy, odstěhoval se za bratrem právě do této obce a oženil se s Boženou Pacasovou. To byla žena velmi inteligentní a literárně nadaná, což prokázala nejen za jeho života, ale hlavně po jeho smrti.

Zde Vilém tvořil, ale také se pilně věnoval své i bratrově vášni – včelařství. Založit zde rozsáhlé včelíny, sepsal několik příruček včelaře, dokonce vynalezl nebo zdokonalil včelařské pomůcky. Bohužel se jeho psychický stav velmi zhoršoval a trpěl stihomamem. Od místních jsme se dozvěděli, že za ním do včelína chodila děvčata, a to i velmi mladá. Když jednou z okna viděl, že otec jedné z nich odchází z vesnice v gala, myslel si, že ho jde udat a jeho psychika udělala své. Ve svém včelíně si nejprve nožem na plástve prořízl hrdlo, ale nešikovně, nezemřel hned. Pak se k tomu ještě bodl do srdce… Zemřel roku 1912 a společně se svým bratrem je v obci, na kterou se ptám, i pochován.