Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 121

Hledáme název města a zámku

Dnes bych vás všechny ráda pozvala k návštěvě krásného zámku v srdci města, obklopeného zahradou se skleníkem, ze které je výhled na řeku Ohři. Město se zámkem leží v podhůří Českého středohoří, tedy v Západních Čechách, kousek od Budyně nad Ohří.

Původně gotická tvrz ve vlastnictví Zajíců z Házmburku dostala několika přestavbami podobu renesančního a posléze barokního zámku. Zámek nejen, že obklopuje krásná zahrada, projektovaná mistrem Janem Tulipánem, ale navíc je plná, a to doslova, desítkami pávů, kteří se volně pohybují po celém zámeckém parku. Pávi mají v tomto městě “nepsaná” privilegia, např. absolutní přednost při přecházení silnice, i mimo přechod. Zámecká zahrada byla ve druhé polovině 19. století doplněna vzácnými dřevinami ze zrušené Salmovské zahrady od nás z Prahy, konkrétně ze Smíchova. Park je právem nazýván malou Versailles. Hned u vstupu do zámku nemůže nikdo přehlédnout velkou vycpaninu krokodýla, kterého osobně ulovil hrabě Josef Herbenstein a zdi vstupní haly jsou vykládané mušlemi ze Středozemního moře a škebličkami z Ohře.

Velkou nápovědou jistě bude, že se zde na zámku narodil roku 1787 Jan Evangelista Purkyně, což nám připomíná pamětní deska na zámku i socha před ním. Jeho otec byl na zdejším panství správcem.

Víte jak se zámek a město jmenuje a které jste jistě většina z vás navštívili?