Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 125

Hledáme název městečka, zámku a jméno významné osobnosti

Jedná se o zámek a městečko na Českomoravské vrchovině s hezkým zámkem a parkem. V parku je lípa zasazená již roku 1248, roku 1824 byla sražena bleskem, ale přežila. Lípa má úctyhodné rozměry. Přízemní větve zasahují až do šířky 36 metrů a obvod kmene je šest metrů při zemi. Okolo lípy byl ve své době taneční pavilon se zábradlím. Nyní je již zasazeno povícero “dcer” tohoto krásného starého stromu.

V hradu se od 13. století (pak v zámku) vystřídalo mnoho majitelů, posledními byli Geymulerovi. Po válce až do roku 1998 zde byla dětská ozdravovna a nyní je zámek ve správě Umělecko-průmyslového muzea v Praze. Na zámku je expozice kovaných věcí a nám při prohlídce (jako bonus) zazpíval průvodce s kytarou. Také mají na zámku raritu “Wolemii vznešenou”, kterou teprve v roce 1994 objevili v Austrálii, do té doby ji znali jen jako zkamenělinu.

Z městečka vede známá úzkokolejná dráha z Jindřichova Hradce do Obrataně. První soukromá trať u nás, která vyjela poprvé roku 1906. V městečku se narodilo také pár významných rodáků. Jeden z nich má před zámkem bustu od sochaře Jana Kodeta. Za zmínku také stojí lesní hřbitov Bradlo, který prý patří k nejkrásnějším v Evropě.

Takže jak se jmenuje městečko a kdo si zasloužil od Jana Kodeta bystu?