Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 129

Hledáme jedno památné místo

Leží v okrese Kladno, na cestě mezi Zákolany, které jsou památné tím, že se tam narodil Antonín Zápotocký a Okoří, na kterou je cesta, jako žádná ze sta, ale leží na ní také to místo, na které se dnes ptám.

Na tomto místě se nachází slovanské hradiště a rotunda sv. Petra a Pavla, která byla postavena někdy po roce 895 za vlády knížete Spytihněva I. Tato rotunda je jedinou zachovalou předrománskou stavbou a nejstarší dosud stojící kamennou stavbou v Čechách vůbec. Já jsem toto místo navštívila bohužel v zimě, takže jsem se dovnitř nepodívala, ale i zvenčí to stojí za to! Okolo rotundy je hřbitov, který aspiroval na to, být národním pohřebištěm zasloužilých osobností. Jak to dopadlo, a které místo nakonec vyhrálo, víme my Pražáci nejlíp. Ve své době bylo toto místo centrem vzdělanosti, vždyť podle legend zde v mládí pobýval i kníže Václav a chodil zde do školy. Učil se tu čtení, psaní a zpěvu žalmů.

V roce 1962 bylo toto hradiště vyhlášeno Národní kulturní památkou. Od 20. století je to i důležité poutní místo a koná se sem Svatováclavská pouť.

A teď potěším paní Krejčovou! V rotundě se totiž nachází kamenný oltář, který v roce 1994 vysochal náš oblíbený Petr Váňa! Není asi těžké uhodnout, kam jsem vás tentokrát vzala na výlet že?

Hezký den vám všem přeje Ivča