Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 133

Hledáme název obce,

Dnes se podíváme na naší krásnou a úrodnou Moravu. Letos jsme s rodiči navštívili spoustu zajímavých míst právě v tomto koutu naší republiky a jedním z nich je to, které vám chci představit dnes. Asi nikoho nepřekvapí, že výlet sem byl na přání naší maminy, ale nakonec to bylo moc zajímavé zastavení se skvělým výkladem.

Obec leží asi 10 km západně od Uherského Hradiště. Hlavní obživou obyvatel obce bylo zemědělství, my ale prozkoumáme jiný zdroj obživy obyvatel tohoto městečka. Doklady o tom, že zde žili a pracovali hrnčíři se totiž objevily na střepech už z přelomu 9. a 10. století. Dnes zde můžeme navštívit muzeum místní keramické dílny pana Úředníčka, která ještě stále vyrábí fajáns – malovanou keramiku. Výroba fajáns tu vznikala v průběhu let 1914-1920 (resp. byla po stoletích oživena), kdy pan Úředníček kupuje cihelnu a zahajuje výrobu majoliky. V Hodoníne se naučil základy džbánkařské výroby a vzor habánské majoliky, který zjemnil a doplnil červenou růží (Habáni přinesli na Moravu umění výroby fajáns po roce 1525). Do práce v keramické dílně zapojil celou svou rodinu – a to velmi početnou, měl 22 dětí! Tato keramika je vyráběna ručně na hrnčířských kruzích a ručně je také malována. A těžká dřina se vyplatila! Fajánsová keramika pana Úředníčka byla i na výstavě v Paříži roku 1925, prodávala se po celém světě, do Ameriky i třeba do Japonska. V roce 1949 se soukromá dílna převedla do družstva umělecké výroby Lidová tvorba. Díky tomu výroba přežila a výrobky se staly velmi žádanými. Koupit si výrobek v tuzemsku bylo skoro nemožné. I zaměstnanci dílny měli smůlu a když se nepovedl výpal, nějak se zboží poškodilo, že jej nešlo dát na trh, seběhli se všichni zaměstnanci a výrobky si rozebrali pro sebe. Někteří mají tedy doma asi unikáty.

Když se podíváte na fotky z dílny zjistíte, že možná doma nějaký džbánek, nebo talířek s charakteristickou červenou růží taky máte… Tak věřte, že je to keramika s duší a velkým příběhem a že krásné kousky této historické keramiky kromě vás vlastní třeba papež Jan Pavel II., Václav Klaus, Vlastimil Harapes nebo Václav Hudeček a další a další.

Víte, kde se stále snaží tradiční keramiku udržet při životě? Moc jim držím palce, i když se dnes hodně těžko hledá šikovná malérečka, stejně tak jako zručný hrnčíř.

Hezký den, provoněný červenou růží přeje Ivča Přiby

a na závěr ještě motto:

“Hrnčířství ještě nevymřelo, to řemeslo, který starý Pánbu založil Adamem, ještě žije, u nás ještě pracují hrnčíři u kruhu, rukama, nohama i rozumem a vdechnou i duši svému výrobku.” – Karel Čapek