Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 135

Hledáme název zámku,

Připravila jsem kvíz, který je lehký, pohodový.

Toto krásné místo leží asi 12 km od Nymburka. Je zde pěkný barokní zámek s kostelem a anglickým parkem. Vybudován byl kolem roku 1661-1713. Vlastnili ho hlavně Valdštejnové.

Protože mám ráda pohádky a pověsti, tak jsem si přečetla, že v minulosti zde docházelo k vyvolávání duchů a stále tu je mystická energie. Žil zde prý zlý a lakomý správce Ruprecht Halama, pro kterého si jednou v noci přišel pekelný pes, kterému ve tmě svítily oči jako zlaťáky. Správce po nich sáhl a pes ho zardousil.

Dnes je na zámecké zahradě asi 11 různých labyrintů, což dokazuje že zde mystika působila. Co je ale krásné od roku 2010 se koná na zámku výstava “Příběh vánočního stromku”. Každý rok jsou ozdobené stromky v komnatách na jiné téma. Ozdoby jsou překrásné, ručně foukané. Majitelka zámku založila firmu Koulier, kde zaměstnala šikovné skláře, kteří byli propuštěni ze sklárny v Horním Bradle v roce 2021. Udělala dobře, protože šikovnost a praxe sklářů je dnes vyhlášená po celém světě. Dokonce strom v Bruselu zdobily v loňském roce právě jejich ozdoby.

Venku před zámkem je ozdobený největší věnec v Čechách, který andělé rozsvěcují. Loni jsem tam s Ivou byla a bylo to nádherné, prostě kouzlo Vánoc. A nakonec ještě jedna zajímavost. Jedině v tomto areálu si můžete objednat Čápi s mákem. Mají zde na tuhle dobrotu patent, nikde jinde nemůžou mít originál. (Koukněte na dobrotu na fotografii!)

Tak to bylo lehké, zámek už znáte. Mějte se krásně, zdraví Věra