Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 138

Hledáme název zámku

dnes zavítáme do Českomoravské vrchoviny, konkrétně cca 10 km severně od minulého kvízového města, poblíž vodní nádrže Trnávka.

První zmínky o obci pocházejí z roku 1279, kdy již byla tato obec sídlem děkanátu. Jméno obce je zřejmě odvozeno od malého vodního toku. Majiteli obce byli biskupové, arcibiskupové, Ladislav Pohrobek, Trčkové z Lípy i páni z Říčan, kteří byli od roku 1612 těmi posledními. Po Bílé Hoře a konfiskacích je až do roku 1948 opět majetkem pražského arcibiskupství.

Náměstí dominuje kostel sv. Marie Magdaleny, který byl v době naší návštěvy obklopený nádhernými kvetoucími růžemi! Přes náměstí dojdete k renesančnímu zámku, zdobeného sgrafity, který vznikl přestavbou hradu, což dnes dokazuje válcová hláska. Šebestián Leskovec z Leskovce, který hrad na zámek přestavil v 16. století věděl, co každý dům potřebuje nejvíc! Pořádnou střechu! Nechal jí zhotovit z luxusních červených tašek, které zářily do daleka. Díky nim zřejmě dostal zámek své jméno. Tento zámek je pevnostního typu s baštami a funkčním opevněním nejstarší na území naší republiky.

Od roku 1953 byl zámek v majetku MNV a začal chátrat. Během několika dní rozprodali za hubičku inventář místním a zámek sloužil jako sýpka, jako obecní byty, škola i klubovna SSM, nebo i dílny firmy DUP na koženou galanterii.

Po revoluci zámek koupila soukromá společnost a nedala do něj ani korunu, takže jeho devastace pokračovala. Roku 1996 vznikl spolek za jeho záchranu, protože v té době patřil zcela jistě k nejohroženějším památkám na Vysočině. A konečně v roce 2011 byla zahájena jeho rekonstrukce. Pomalá, ale přece jen nějaká. Finanční dotace a dary jsou k dispozici vždy v malých dávkách, proto nebyla renovace rychlá a už vůbec ne snadná. V roce 2023 se podařilo zámek zpřístupnit veřejnosti a prohlídky jsou neustále plné nadšených návštěvníků! To jsme netušily, takže jsme sem sice došly, ale na nádvoří jsme si daly jen pivko, protože prohlídky byly totálně vyprodané!

Moc mě těší, že existují lidé, kterým není jedno chátrající historie, ať už bojují za její záchranu, přiloží ruku k dílu, nebo jí podpoří svou návštěvou!

Tentokrát je to asi řešení trochu těžší, protože většina z vás tento zámek zřejmě ještě neměla šanci navštívit, ale věřím, že jej vypátráte, objevíte a třeba i navštívíte!