Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 139

Hledáme název obce

Dnes budete pátrat po obci, která leží v okrese Havlíčkův Brod, zhruba 20 km jižně od Čáslavi, kousek od Ledče nad Sázavou. První indicií pro zjištění názvu je geografický střed České republiky, který v této obci má i svůj památník.

Další nápovědou je informace, že se zde odehrála poslední bitva se Švédy v roce 1648. Třetím vodítkem bude podle mého názoru to nejdůležitější, co se v obci stalo v novodobé historii. V obci se nachází kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde byl farářem Josef Toufar. O adventní neděli roku 1949 se zde přímo při bohoslužbě stal zázrak! Křížek se na hlavním oltáři při kázání faráře Toufara sám pohnul a vidělo to dvacet svědků. Na faře se od té doby dveře netrhly a začali se sem sjíždět jak duchovní, tak i obyčejní lidé, aby se na místo zázraku podívali. Toufar se tak dostal do hledáčku státní policie. Jak už to v těchto temných letech bylo zvykem, na nějaké zázraky se tenkrát nehrálo a tak byl Josef Toufar zatčen StB a obviněn z podvodu. Brutální výslechy se na Toufarovi podepsaly. StB jej ještě stihne přivést zpět do kostela a natočit s ním film, který jej má usvědčit z podvodu. Toufar při natáčení kolabuje, rychle ho ještě operují, potřebují jej živého pro velký proces, ale již je pozdě a on 25.2.1950 umírá. Jeho tělo je vhozeno do hromadného hrobu na ďáblickém hřbitově. V roce 1950 v dubnu začíná násilná likvidace klášterů a mužských řeholních řádů pod názvem Akce K.

V roce 2014 se z hromadného hrobu vyzvedly ostatky, které byly určeny jako Toufarovy a v červenci 2015 se konečně farář Toufar vrátil do svého kostela, kde byl pohřben. Dnes můžete tento kostel navštívit v době konání bohoslužeb a také přilehlou faru, kde je zřízeno malé muzeum Josefa Toufara.

Věřím, že určit název obce není pro vás vůbec těžké.