Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 147

Hledáme název obce a zámku

Ivanka nás v tomto kvízu pozve do docela nenápadné vesničky, s úplně nenápadným zámečkem, ne moc daleko od místa předešlého kvízu. Možná Vám to dá víc námahy, toto místo najít. Ale nevzdávejte se, jaro se blíží.

 Dnes ještě zůstaneme na Klatovsku a protože poslední kvízy pro vás byly hračkou, dneska přitvrdíme 🙂

Asi 9 km severozápadně od Sušice najdete obec se zámkem, který vznikl z původní vodní tvrze, která tu stála pravděpodobně již v roce 1421, kdy kousek odtud na Rabí přichází Žižka o oko. Přestavba na dvoukřídlý renesanční zámek s arkádami proběhla díky jednomu z majitelů Volfa Gotharda z Perglasu. Fasáda byla sgrafitová, přistavěla se kaple… prostě krása, kterou dnes najdete jen zčásti, díky nadšení nových majitelů… Ve 20. století zámek sloužil veřejným účelům, sídlil zde MNV a tak zámek dopadl jak dopadl… ruina. Před cca 15 lety zámek koupil pan Jan Jelínek, bývalý šermíř, kovář a mečíř, a začala rekonstrukce. Protože je pan Jelínek a jeho synové velký fanda do rytířů a chladných zbraní, je v tomto duchu vybaven i celý zámek. Na arkádách si můžete vypít kávičku jako zámečtí páni a při tom si pročíst pravidla rytířského chování a cti! Myslím, že by nebylo od věci, si je občas připomenout 🙂

Sály jsou vybaveny sbírkami všech druhů mečů, seker, kopí atd… Všechno si můžete potěžkat, vyzkoušet… Kroužkovou zbroj, dvouruční meč, halapartnu, helmice… cokoliv a s odborným výkladem pana majitele, nebo jeho synů. Dozvíte se tu vše o vývoji chladných zbraní od starověku po renesanci.

K tomuto zámku se váže opravdu mnoho strašidelných a tajemných historek a dějí se tu zvláštní věci. Ozývají se hlasy velmi hlasité hostiny a oslavy. Kousek odtud je podivné místo, kterému se říká U Svítivých hlav, protože se tu zjevují kostlivci se svítícíma očima.

A ještě jedna nápověda. Slavným místním rodákem je lékař prof. MUDr. Václav Vojta, dětský neurolog, autor tzv. Vojtovy metody dětské rehabilitace. Památník panu doktorovi najdeme u zámecké zdi.

Tak, to je to dnes těžké co? Ale já věřím, že na správnou odpověď přijdete a na zámek se zajedete podívat třeba při nějaké akci, které tu hojně pořádají… A při řemeslných jarmarcích, rytířských soubojích, nebo vystoupení kejklířů tu pečou ve vlastní peci chleba! A to je prý ta nejlepší tečka za skvělým výletem, kterou si můžeme představit!