Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 150

Hledáme jméno hory

Dnes budeme hledat jméno hory na hranicích s Německem, zhruba 15 km západně od Železné Rudy. 

Se svými 1456 metry nad mořem je to nejvyšší hora Šumavy – Bavorského lesa. Siluetu této hory si nelze splést a výhled z ní je prostě nezapomenutelný! I když výstup nahoru není úplně nejtěžší, můžete se tam nechat vyvézt kabinkovou lanovkou. Nahoře jsou restaurace s panoramatickým výhledem, kaple sv. Bartoloměje s několika umrlčími prkny. V restauraci si nutně musíte dát něco bavorského, třeba Leberknädelsuppe, Germknödel nebo Currywurst, který jsme ochutnali my, protože to prostě musíte zkusit 🙂 To je prostě bavorská klobása s hranolkama, přelitá horkou kari omáčkou.

Na vrcholu najdete vojenské zařízení protivzdušné obrany s dvěma radarovými kopulemi. Díky nim je tento kopec vždy rozpoznatelný. Zařízení tu je od roku 1983 a dnes je součástí systému protivzdušné obrany Nato.

Vzhledem k tomu, že vrchol leží skoro na hranicích, vedly se historicky spory mezi Čechy a Bavory o jeho vlastnictví. Krvavé bitky probíhaly při oslavách u Velkého jezera a mrtvá těla házeli do něj. Spory o území vyřešila až Marie Terezie a v roce 1764 byly definitivně hranice vyznačeny hraničními kameny.

Před 10tisíci lety byl vrchol pokryt ledem a díky tomu tu dnes můžeme najít vzácné rostlinné druhy, pozůstatky doby ledové. Vyskytují se tu i rysi a tetřevi. Pro svou jedinečnost byla tato oblast roku 1939 vyhlášena chráněnou. Je to prostě krásné a velmi pestré území plné přírodních krás, které je opravdu zážitek vidět. Slatě, vodopády, skály, ledovcová jezera, kruhový výhled na Šumavu a Bavorský les.

Nachází se zde největší lyžařské středisko v Bavorsku.

Jaký název má tento “král Bavorského lesa”?