Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 30

Hledáme jak se kopec Boreč chová v létě:

Zůstaneme v Českém Středohoří, dokonce ve stejné oblasti, jen se přesuneme od Lovoše asi 2.5 km na jihozápad. Tam se nalézá kopec, který mě láká již od mládí. Již v mládí jsem četl, že se někde na severu nalézá záhadný kopec. Jen jsem neměl odvahu se tam sám vypravit. Takže když jsem dostal nabídku, nebylo nad čím váhat. Možná již víte, že já nemám rád zimu. Bohužel, v tomto případě jsem musel udělat výjimku. Tak se spolu se mnou vypravte na můj asi jediný zimní výlet.

V sobotu jsem byl pozván dcerou, abych se s nimi zúčastnil nedělního výletu. V plánu byl výstup na kopec Boreč v Českém Středohoří. Okamžitě jsem byl pro, Boreč jsem měl už dlouho v plánu. Ráno byla docela zima, dokonce poletoval sníh. Počasí, že by psa nevyhnal, ale ideální k výstupu na Boreč. Tam se chodí v zimě. Boreč je stará sopka, která při chladnutí rozpukala a je tudíž porézní. V létě se kopec prohřeje a v zimě se dole nasátý chladný vzduch uvnitř ohřeje a nahoře vystupuje až o 16 stupňů teplejší, než je ten okolní. Pokud je mrazivé bezvětří, je to tam vidět. U výdechů se nedrží sníh, takže se snadno najdou. Navíc je vycházející vzduch vlhký, krásně je vidět pára.

Příjezd pod kopec byl v pohodě. Horší bylo pod kopcem zaparkovat. Těch bláznů se stejným nápadem bylo víc. Vesnice Režný Újezd s takovým návalem nepočítá. Nakonec jsme se upíchli a mohli jsme šlapat. Nahoře se kouřilo z kopce i z nás. Výškový rozdíl 150 m dá zabrat, je to jako z Chuchle do Slivence. Ale horší terén, navíc nebyly pod sněhem vidět kameny a kořeny. Výdech teplého vzduchu byl dost silný, jako vlažný fén. Jakmile jsem k výdechu dal hlavu, hned se mi zamlžily brýle. Těch výdechů bylo na vrcholu několik. Druhou stranou kopce jsme sestoupili dolů a popojeli asi 8 km do vesnice Kocourov.

Po dobrém obědě v malém penziónu jsme šli na kopec Ostrý. Názvem budí trochu hrůzu, ale při pohledu na něj jsem si věřil. Za ním se tyčila Milešovka a to je jiný kafe. Ač Ostrý nevypadal, výškový rozdíl stejný jako u Boreče dal zase zabrat. Ještě horší ale bylo se k němu dostat přes rozježděnou lesní cestu plnou bláta. Co se dá dělat, zima je moc mírná. Na vrcholu kopce je zřícenina stejnojmenného hradu. To je na kopcích Českého Středohoří častá záležitost. Trochu potěší, když po těžkém výstupu nahoru vidíte, že tam nejste jediná troska. Prohlídka zříceniny je odměnou za námahu při výstupu.

Na zpáteční cestě jsme ještě navštívili věž u zámku Skalka. To bylo jen 25 m nahoru a potom zase dolů. V nohách sice již únava, ale my jsme zvyklí.

Tolik o výletu na tři kopce a zbývá otázka. O tom, jak se chová kopec Boreč v zimě, jsem obsáhle psal. Ale jak se chová v létě?

  1. Stejně jako v zimě, jen to v létě není vidět.
  2. Opačně, v létě nasává nahoře teplý vzduch a dole vychází chladný.
  3. V létě vnitřní proudění není.

Máte tři možnosti, jen jedna platí.