Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 33

Hledáme název kopce a zříceniny:

Ještě budeme v Českém Středohoří. Ač jste spolu se mnou navštívili dost míst tohoto kraje, byla to menší polovina toho, co by se tam navštívit mohlo. A to jsme byli jen na levém břehu Labe. Bohužel, na pravém břehu je druhá část a ta zatím pro mne zůstala stranou.

Tentokrát navštívíme dvě místa, která jsou na jihu Středohoří. První bude zdaleka viditelná zřícenina Hazmburk. Mnohokrát jsem ho viděl z dáli, když jsme jezdili na sever. Teprve, když jsme objevili ztraceného kamaráda, který bydlí v obci Slatina, bylo jasno. Hned při druhé návštěvě u něho jsme se na Hazmburk vypravili. Kupodivu snadno jsme zdolali převýšení 250 m, když se jde pomalu, dá se zdolat hodně. Na Hazmburku jsme zaplatili vstupné a půjčili nám klíč od bílé věže, která slouží jako rozhledna. Z ní jsme se dívali na obec Slatinu, ze které jsme šli, a na druhé straně obec Klapý, která je s Hazburkem více spojována. Také jsme odtud viděli celé pásmo Českého Středohoří s obcí Třebenice. To je dost významná obec. Ve starém kostele je tady muzeum Českého Granátu. Pak jsem navštívil kopec a zříceninu hradu nad touto obcí. A toto bude moje dnešní hádanka. Zatímco Hazmburk jistě znáte, mnozí jste tam již byli, tohle může být pro vás oříšek. Kopec ani zřícenina nejsou příliš známé, ale můžete je určit pomocí mapy a topografie. Jsou severně od Třebenic. Kopec má nadmořskou výšku 481m, my jsme do poloviny výšky vyjeli autem. Vystoupat zbytek nám stačil. Z obrázků vidíte, že zřícenina je to již pokročilá, těžko si umíme představit, že se tam dalo žít. Ale tenkrát byla jiná doba.

Takže otázka je jasná, napsat název kopce nebo zříceniny. A abych vás náhodou nespletl, kopec i zřícenina se jmenují stejně (skoro).