Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 38

Hledáme města s betlémy:

K Vánocům patří už dávno i Betlém z jakéhokoliv materiálu. Snad první betlém vytvořil roku 1223 sv. František z Asissi v jeskyni, kam se pak chodili modlit lidé z okolí. Hlavně na vesnicích pak začaly vznikat betlémy z různých materiálů. Betlém byl skoro v každé domácnosti. V roce 1751 ale Marie Terezie zakázala výrobu betlémů, protože to považovala nedůstojné k církvi. Stejně si je ale lidé tajně vyráběli i přes její zákaz. Snad nejznámějším řezbářem v pozdějších letech je řezbář TITTL, který nás proslavil i ve světe, jeho si vyžádal i Vatikán a byl darem papeži Benediktu XVI. Betlém z lipového dřeva vážil asi 40 kilogramů a má 30 figurek.

A teď můžete hádat odpovědi k otázkám, nebo si obrázky jen prohlédněte.

  1. obrázek – ve kterém městě byste mohli vidět tento betlém od řezbáře Karla Tittla? V této obci má Karel Tittl i svou řezbářskou dílnu a prodejnu výrobků s vystaveným betlémem. Dílna se nachází v příjemném prostředí městečka s výhledem na nádherný hrad pana Buška.
  2. obrázek – uhodnete z jakého netradičního materiálu se dělá každý rok tento betlém (jako jediný v Evropě)  a v jakém městě u nás?
  3. obrázek – Ve kterém městě najdeme tento mechanický betlém, který také pochází od řezbáře Karla Tittla? Je to jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda, kteří jej měli hotový za necelý jeden rok.
  4. obrázek – Ve městě, kde je tento betlém, se každoročně chodí po domácnostech podívat se na betlémy. Domácností je asi 15 a tomuto pokoukání se říká Betlémská cesta. Tak už víte, co je to za město?
  5. obrázek – Tento betlém je asi nejznámější, nejtěžší, největší. Je to naše kulturní památka, váží 3 tuny a má asi 350 figurek. Kde ho najdeme?
  6. obrázek – Toto je náš rodinný betlém, který je už 40 let na Vánoce s námi.