Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 5

Hledáme názvy rozhleden:

Zůstaneme v Západočeském kraji, dokonce i ve třech městech, které jsme nedávno v kvízech navštívili. Tentokrát totiž budeme hádat rozhledny, které v nich jsou. Budete k tomu potřebovat mapu a já vás musím k patřičné rozhledně navést. Rozhleden je kolem lázeňských měst hodně, mají sloužit při lázeňské léčbě, pro zvýšení fyzické aktivity tamních hostů. My jsme stihli, při našem třídenním pobytu navštívit jen některé.

Začneme rozhlednou v Mariánských Lázních. Nachází se blízko horní části Mariansko-lázeňského lyžařského areálu a má dva názvy. Je to kamenná válcová věž o výšce 20 m. Je z ní poněkud omezený výhled na některé lázeňské hotely.

Druhá rozhledna je na vrchu nad Karlovými Vary. Pro nás letitější na ni vede lanovka od hotelu Pupp. Rozhledna je cihlová s dřevěným vyhlídkovým ochozem a je vysoká 40 m. V rozhledně je výtah, takže výstup na ní je pohodlný. Pod rozhlednou je stejnojmenná restaurace a taky již zmiňovaný Motýlí dům.

Třetí rozhledna je, jaká to obdoba, asi v polovině, mezi již zmiňovanými. Je asi tři km od Bečova směrem severozápadním. Při výstupu k rozhledně se musí překročit Dlouhá stoka, 24 km dlouhý umělý tok, který vede vodu, od Kladského rašeliniště až do cínových dolů v oblasti Krásna a Horního Slavkova. Rozhledna je 25 m vysoká kamenná věž s vnějším schodištěm.  Já o ní říkám, že je krásná.