Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 58

Hledáme název utajeného místa:

Tentokrát se podíváme na Šumavu.

Rozhledna stojí na nejvyšším vrcholu prášilské oblasti 1315 m. n. m. Rozhledna je vysoká 37 metrů a můžete se z ní kochat pohledem na celou Šumavu, když máte kliku, tak i na Alpy.

Máme štěstí, že již žijeme v jiném režimu, protože kdyby ne, tak se sem vůbec nedostaneme, jednalo se totiž o přísně střežený prostor na vojenském území. V 60 letech minulého století tu stála věž, která byla sledovací základnou provozu v Německu a současně sloužila jako odposlechová stanice a rušička signálů za naší hranicí. Tato stanice měla vlastní ochrannou letku vrtulníků, jejíž základna byla na nedalekém Zhůří. Utajení tohoto místa bylo tak rozsáhlé, že nebylo ani uvedeno na mapách a v průvodcích a cesty, které vedly v okolí byly záměrně v mapách upravovány.

Po revoluci armáda tento objekt opustila a po několika letech začala sloužit konečně nám – turistům.

Po zakoupení vstupenky, vypití pivka v bufetu a natištění razítka za odměnu, se v mezipatře můžeme pohoupat ne v dřevěném kohoutovi, jak ve středních Čechách zvykem 🙂 ale v dřevěném tetřevovi, jak je pravděpodobně zvykem na Šumavě.

Když vylezeme na věž, můžeme navštívit i stálou expozici, věnovanou nedávné historii věže. Prozkoumáme místnosti plné sluchátek, rušiček a náborových plakátů k pohraniční stáži 🙂 No a pak už si jen držíme palce, aby počasí nebylo klasicky šumavské, ale zahlídli jsme alespoň nejbližší vrcholky, když už ne Alp, tak Šumavy.

Po prohlídce scházíme dolů a jdeme po dřevěných lávkách s vyvýšenými místy, kde můžeme pozorovat, jak se příroda dokáže postupně vyrovnat s kalamitou, protože touto částí Šumavy se roku 2007 přehnal orkán Kyrill. Už víte, kde jsme byli?