Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 61

Hledáme jméno sochaře a jeho mecenáše:

Zase se vypravíme na sever. Projedeme Mělníkem a pokračujeme v cestě autobusem, který jsme tentokrát zvolili, jako výhodný způsob dopravy. Takto jsme jeli přes Liběchov, Želízy, do Tupadel. Tato sídla leží v krásném údolí říčky Liběchovky. Kolem jsou pískovcové stěny, které si vybral jeden sochař, pro svou tvorbu. Bylo to už v devatenáctém století. Bohužel od té doby uběhlo již 170 roků a reliéfy vytesané do pískovce snadno podléhají erozi. Navíc lidé místo toho, aby si dílo prohlédli, někdy neopatrností, jindy úmyslně reliéfy poničili. Přesto si myslím, že to stojí za zhlédnutí.

Vystoupili jsme z autobusu v Tupadlech a vydali jsme se po modré značce k západu. Postupně jsme navštívili reliéfy hada, sfingu, jeskyni Harfenice kapli sv. Máří Magdalény. Potom jsme přešli po žluté do Želíz, posilnili jsme se polévkou a na druhé straně údolí navštívili Čertovy hlavy a jeskyni Klácelka. Mezi Čertovými hlavami a Klácelkou jsme náhodou objevili krásnou zahrádku, kde někdo místní pěstuje jiřiny. Pro připomenutí blížícího jara, obrázky také připojuji. Potom jsme už došli do Liběchova, znovu se občerstvili a nasedli do autobusu směr domov.

Nakonec otázka. Jak se jmenoval sochař, který reliéfy vytvořil. To je velice snadné. Tak ještě doplnění, jak se jmenoval sochařův mecenáš, majitel Liběchovského panství, který umožnil talentovanému sochaři, aby vytvořil toto sochařské dílo.