Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 62

Hledáme název zámku:

Málo známý zámek na Moravě – cca 5 km od centra Opavy.

Cestou z parkoviště se nám najednou vyloupl rybníček s párem labutí. Na kopečku nad ním – pohádka pro princezny. Krásný empírový zámeček. První pohled na něj je úchvatný. Pro vstupenky jsme si došli do pokladny v sýpce, která je dnes zrekonstruována na pokladnu, informační centrum, výstavní prostory a zázemí pro návštěvníky.

Zámek byl z původní tvrze přestaven v 16. století rodem Tvorkovských z Kravař na renezanční sídlo. V 18. století jej přestavěl rod Mönnichů na klasicistní rezidenci a kolem vybudovali překrásný park a oranžerii.

Zámecký interiér byl za komunistů úplně rozkradený. V té době byl používán pro potřeby základní i mateřské školy, úřadoval tu místní obvoďák a byla tu i knihovna nebo kino. Zámek se konečně začal rekonstruovat a v roce 1984 byl otevřen veřejnosti. Zámek se velmi pěkně a vkusně vybavil z depozitáře zámku v Hradci nad Moravicí a teď nám tu pan průvodce ukazuje, kde byly ve zdech žebřiny, kam si děti do dřevěných knihoven ze vzácného dřeva dávaly přezůvky, nebo kde byla jídelna. Prohlídku ještě zpestřují sošky od místní výtvarnice, které občas pěkně vyděsí, třeba když na balkonovém zábradlí sedí dvě děti, nebo ve skleníku mezi rostlinami leží miminka.

Zahrada a oranžerie jsou nádherné, když jsme tam byli my, tak vše kvetlo.

Na jakém zámečku jsme byli?