Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 68

Hledáme název města a vůni:

Před časem jsme s kamarádkou navštívily Beskydy a jeden den, kdy nebylo úplně počasí příznivé pro týrání těla do krpálů, jsme zvolily návštěvu městečka se zříceninou hradu poblíž Příboru a Kopřivnice.

Městečko je naprosto úchvatné, historické a voňavé. Jediný problém bylo parkování, protože jinde, než na náměstí se parkovat prostě nedá, kvůli úzkým ulicím. Takže jsme projely město, zaparkovaly na náměstí a hned jsme navštívily Muzeum Zdeňka Buriana, který v tomhle městě prožil velkou část svého života a v muzeu si projdeme průřez celou jeho tvorbou a je to tak trochu výlet do dětství a vzpomínek na večery v pokojíku s knihou a toulání se alespoň myšlenkou v pravěku. Tady čerpal Zdeněk Burian inspiraci v jeskyni Šipka.

Po prohlídce muzea jsme si vyšláply kopeček uličkou lemovanou krásnými domky, abychom se vydrápaly na zříceninu hradu z 12. století, který byl ve 13. století majetkem templářů. Po zrušení řádu byl majetkem Jana Lucemburského. Postupem dějin začal jako všechno chátrat, byl rozebírán na stavební materiál. Teď turisty láká hlavně věž – Trúba, která byla na začátku 20. století zastřešena a přetvořena na rozhlednu, ze které je skutečně nádherný výhled a hlavně ve výšce nad městem nasajete nejen atmosféru krásných kopců, ale hlavně už zmiňovanou vůni, která je opravdu všudypřítomná.

Už jistě víte co je to za vůni a jaké je to město.