Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 74

Hledáme název přírodní památky:

Naše procházka začíná u zámečku poblíž Máchova jezera. Zámeček postavili v 16. století Vartemberkové. Po nich byl majitelem Albrecht z Valdštejna a pak Kounicové. Dnes je majetkem Univerzity Karlovy a bohužel v roce 2003 vyhořel. Od roku 2014 je částečně zpřístupněn výletníkům. Zámecký park nechal zbudovat Albrecht z Valdštejna, ale Kounicové kromě zámku upravili i zámecké okolí včetně údolí Robečského potoka. Tuto lokalitu upravili tak, aby sloužila zábavě zámeckých hostů a jednou z radovánek byla i plavba loďkami údolím.

Když tudy teď Národní přírodní památkou po dřevěných lávkách a chodnících jdeme, lze si to jen těžko představit, protože údolí si příroda vzala zpět. Dnes už by sem střevíček zámecké smetánky nevkročil 🙂 Na zámek jezdili často i velmi zmámí hosté, jako byl např. Palacký, Dobrovský, Šafařík či Němcová. Po znárodnění byl na zámečku dětský domov a středisko pro zahraniční studenty.

Od zámečku projdeme alejí k pískovcovým skalním bytům, kde se skrývali obyvatelé okolních vesnic v období třicetileté války, následně pak i pronásledovaní lumpové jako třeba i Babinský. Projdeme pod železničním mostem, který je skutečnou záchranou pro toto údolí, protože místo toho, aby železnice údolím vedla, rozhodli se pro jeho záchranu tuto lokalitu přemostit a díky tomu teď můžeme obdivovat krásu této přírodní romantiky. Pak už jsme v údolí Robečského potoka, který ve skalách krásně meandruje a příroda je tu víceméně nedotčená. Najdeme tu vzácné a chráněné rostlinné druhy, bledule, blatouchy, kosatce, áron a můžeme tu spatřit ledňáčka nebo vydru.

Už víte jak se tato Národní přírodní rezervace a přilehlý zámeček jmenuje?