Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 79

Hledáme název města:

Dnes se ptám na městečko cca 20 km od Prahy. Město bylo založeno ve 13. století v podhradí.

Dominantou města je opravdu nepřehlédnutelná zřícenina gotického hradu z období Přemyslovců. První zmínka o hradu je uvedena již roku 748 v Hájkově kronice. Hrad byl vystaven 1260 – 1270  Ondřejem ze Všechrom, nejvyšším komořím krále Přemysla Otakara II. Hrad je jedním z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Dnes je to již jen jedna stěna se studnou téměř ve středu města, které se postupem času kolem zříceniny vystavělo.

Na náměstí stojí kostel sv. Petra a Pavla a před ním Mariánský sloup.

Na druhé straně města již kousek od lesa je “zámek” Olivovna, který byl původně vystaven r. 1890 jako vychovatelna pro opuštěné děti. Dnes slouží jako dětská léčebna respiračních chorob.

V okolí obce je zbudováno několik rybníků a přírodních koupališť. Nejznámější je určitě Jureček, který byl hojně navštěvován k rekreaci za první republiky. U koupaliště je dodnes restaurace Jureček, která si svůj prvorepublikový vzhled zachovala dosud a je vyhlášená svou kuchyní, třeba na svatomartinskou husu se tu stojí fronty a bez rezervace si neškrtnete.

Významnou novinkou je, že v roce 2018 se v Olivově ulici otevřel minipivovar s restaurací 🙂

Obec je od roku 2000 součástí svazku obcí “Ladův kraj” a končí zde 20km poznávací stezka “Mikešova cesta”, která začíná samozřejmě v Hrusicích. Určete jméno města.