Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 80

Hledáme název zámku:

V červnu 2014 jsme navštívili zámek, který byl postaven na místě původního hradu. První písemné zmínky o hradu jsou až v roce 1360. Zmínky o pánech z xy jsou uvedeny již o století dřív, v druhé polovině 13. století byli vlastníci hradu páni z Přibyslavi, což nám bylo sympatické 🙂

Kolem r. 1400 byl na zdejším hradě přeložen do češtiny známý cestopis Marka Póla – Milión. Překlad, v němž jsou zřetelné některé moravismy, je dnes uložen v knihovně Národního muzea v Praze.

V roce 1424 byl hrad obléhán a dobyt a zničen husity. V druhé polovině 15. století byl hrad obnoven a přestaven. Pak přišli Švédové a zase se bořilo a zase renovovalo. Tak jak už to v historii velmi často bývá. Majitel střídal majitele a hrad podobu. Do roku 1945 patřil již zámek rodu Kálnokyů a pak samozřejmě MNV. Po revoluci se zámek hraběti Alexandru Kálnokymu vrátil a probíhala snaha o záchranu sklepů, zahrad i samotného zámku. Nicméně nevydrželo to a v roce 2004 koupil od hraběte ruinu zámku Bohumil Vavříček z Boskovic. A ten se pustil do rekonstrukce s vervou.

Když jsme zámek navštívili my, bylo zrekonstruováno jen pár místností, které slouží jako oddací síň, nebo výstavní prostory. A rekonstrukce stále probíhá. Pan Vavříček pořádá nepřeberné množství kulturních akcí a společenských událostí a i z toho čerpá část financí, které spolkne okamžitě obnova zámku. My jsme procházeli zámkem a každý návštěvník si mohl vybrat cokoli v nezrekonstruovaných místnostech a zakoupit si tu věc za 100,- Kč. A měli jsme při naší návštěvě velké štěstí, protože na zámku právě probíhaly oslavy “Rakousko-uherské manévry”, takže všude byli vojáci v dobových uniformách, polní pošta, střelnice, výcvik císařské armády, CK dechová hudba.

Poznali jste zámek, který leží v okrese Blansko na soutoku Svitavy a Křetínky?