Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Kvíz 93

Hledáme název jednoho místa:

Místo, na které se dnes budu ptát, mne nadchlo nejen překrásnou přírodou a krásným místem, ale hlavně příběhem, který je s tímto místem spjat. Je milý, dojemný, vtipný a navozuje tak poklidnou a pozitivní atmosféru, která na návštěvníka číhá za každým stromem.
Toto místo se nachází v lesích, necelých 9 km severně od Mariánských lázní v centru Slavkovského lesa.
Osada s loveckým zámečkem a hospodou “U tokajícího tetřeva” byla založena roku 1873-7 knížetem Ottou Fridrichem Schonburg-Waldenburgem a místo se stalo druhým největším loveckým revírem v Čechách. Ve Vídni v té době probíhala pátá světová výstava a knížeti se na ní velice zalíbily vystavované pavilony v expozici švýcarských kantonů. Po skončení výstavy kníže celý vystavovaný areál odkoupil, nechal jej rozebrat a převést na svou zakoupenou honitbu. Zde jej nechal složit přesně tak, jak stál na výstavě. Proto dodnes osada vypadá jako z katalogu zájezdů do Alp a nutí vás to zde vzít do ruky preclík a šťastně si zajódlovat.

Svého největšího rozmachu se však osada dočkala o něco později. Postaral se o to syn Otto Friedricha – Sigismund, který byl vášnivým milovníkem přírody, lovu a hlavně dobré nálady a zábavy. Díky němu se z tohoto místa stalo vyhlášené výletní místo a centrum lovu v Čechách. Udává se, že v oboře žilo hodně přes 1000 kusů vysoké.

Sigismund žil dlouhá léta na zámečku jako starý mládenec a oženil se až ve svých 53 letech, kdy se bezhlavě zamiloval do operní pěvkyně Emilie Friederike Handschke, bez kapky modré krve. Tento nedostatek byl nepřekonatelný pro ostatní šlechtu a vlastní rodina Sigismunda vydědila, což mu bylo fuk, páč byl šťastný tam, kde žil a s kým žil, obklopen svými milovanými jeleny a tetřevy, které měl i jako domácí mazlíčky stejně jako jeřáby, kteří chodili po dvorku jak slepice.