Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Zájezdy seniorů 2024

16. 5. 2024 – Sklárna Pačinek, Nový Bor, Modlivý důl, Zákupy

Popis

Kunratice u Cvikova – exkurze ve sklárně Pačinek, galerie výrobků, návštěva kostela se skleněnou výzdobou, skleněná zahrada; Nový Bor – čas na oběd, volno; Modlivý důl – pěší procházka cca 2 km; Zákupy – prohlídka zámku, častého sídla Ferdinanda V. Dobrotivého.


Průběh

V letošním roce jsme zahájili naše výlety seniorů zajímavou návštěvou sklárny pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova v Lužických horách. Na to, co uvidíme jsme byli připravení. Kdo si přečte kvíz č. 148 z letošního roku, nezaváhá a bude-li mít příležitost sklárnu navštíví. Prošli jsme „křišťálovým chrámem“ – místním kostelem, který byl skláři zachráněn, opraven a hlavně vyzdoben unikátními uměleckými díly. Boží hrob z křišťálu, lustry pana Pačinka, Bořka Šípka a Reného Roubíčka jsou krásné. Vystavuje zde Blanka Matragi „Strom života“, který vznikl ve spolupráci s Beatou Rajskou. Výrobky ze skla zdobí i zahradu kolem kostela a dílny. Jsou to dechberoucí díla!

Krátce jsme zajeli na oběd do Nového Boru a pak šli pěšky Modlivým dolem cca 2 km. Modlivý důl je poutní místo se skalní kaplí u obce Svojkov na Českolipsku, je i zalesněným údolím s mnoha pískovcovými skálami na jihozápadní straně kopce Slavíček. Skalní kaple je chráněna jako kulturní památka České republiky. Zámek Zákupy je nyní ve správě Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově. Pyšní se svými bohatě vyzdobenými a luxusně zařízenými obytnými interiéry a zámeckou kaplí. Velice ceněnou zajímavostí je osobní výtah vybudovaný smíchovskou firmou Ringhoffer roku 1870.

Architektonicky je zajímavý objekt hospodářských budov, které jsou nyní z větší části prázdné a vesměs nevyužívané.

U zámku jsou dvě zahrady, tvořící zákupský zámecký park. Větší anglický park s desítkami stromů a udržovaných cest, jezírkem a ostrůvkem. Park je obehnán hradbami. V průčelí francouzského parku jsou poničené kamenné balustrády, výklenky jsou zdobené karyatidami a jejich mužskými ekvivalenty telamóny (atlanty). Parky jsou udržovány, doplňovány květinovými záhony.

Zámek nabízí dva prohlídkové okruhy: Zákupy jako letní sídlo Ferdinanda Dobrotivého a pak interiéry jeho nástupce císaře Františka Josefa I.

Víc než 25 let byl chován v bývalém hradním příkopě v medvědáriu medvěd hnědý. Jmenoval se Medoušek

Výlet byl jako vždy zajímavý, dobře komentovaný naší průvodkyní paní Lešovskou. Těšíme se na další zájezd v červnu.


13. 6. 2024 – Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou, Neratov

Popis

Kostelec nad Orlicí – návštěva zámeckého sídla jedné z větví rodu Kinských (Modrá krev); Rychnov nad Kněžnou – čas na oběd volno, město proslavené knihou Bylo nás pět od Karla Poláčka; Neratov – znovuzrozený poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie s impozantní skleněnou střechou.


Průběh