Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

Besedy 2016

4. 1. 2016 MUDr. Ladislav Fiala - Svět homeopatie

První pondělí po Novém roce 2016 jsme se sešli v klubu seniorů ve Slivenci na besedě s MUDr. Ladislavem Fialou. Základním tématem byla homeopatie – medicínský systém, který se snaží zmírnit utrpení nemocných a docílit uzdravení specifickými léčebnými postupy. Jde o systém bezpečný, šetrný, snadno použitelný. Homeopatie vychází z velice jednoduchého přírodního principu  – „podobné léčí podobné“. Znamená to, že každá látka, která může tělu uškodit, má také sílu pomoci – a to za předpokladu, že je podávána v malých a tedy bezpečných dávkách.

Beseda se vydařila, velká účast a temperamentní diskuse, otázky k osobním zdravotním problémům, jejich řešení – jsou krokem k udržení zdraví těla i mysli.

19. 1. 2016 RNDr. Aleš Krejčí - Na řekách Střední Ameriky

Cestovatel RNDr. Aleš Krejčí nás po Novém roce 2016 pozval do teplých krajin, do neprostupných džunglí i do ZOO v mexickém Villahermose a Tuxtla Gutierrez. Pozorovali jsme vegetaci a zvířata z kánoí a motorových člunů. Pluli jsme po řece Rio Dulce ve východní Guatemale, po řece Macal v státě Belize, propluli malebným kaňonem Sumidero a obdivovali vodopády Agua Azul v mexickém Chiapasu. Z fotografií sálalo slunce, průzračná voda lákala k vykoupání, pod rozložitými stromy bylo dusno k zalknutí. Stateční návštěvníci besedy však mohli být v pohodě – za okny jsme měli ve Slivenci bílého sněhu na lopaty a teplota klesla na deset pod nulou.

1. 2. 2016 Helena Hlaváčiková a Táňa Kuběnová - kosmetika Mary Kay

Chceme-li, aby se nám dařilo, musíme pro to něco udělat. Neustále se učíme, cvičíme, snažíme se držet krok s módou, dodržujeme zdravou výživu, pilně pracujeme, poctivě se staráme o své záliby i povinnosti. Samozřejmostí pro nás by měla být i správná péče a kosmetická úprava našeho vzhledu. Seniorky ze Slivence a Holyně využily odborné nabídky paní Heleny Hlaváčikové a Táni Kuběnové, které nás na první besedě v listopadu nejdříve seznámily s kosmetikou Mary Kay a na únorové schůzce seniorů nám názorně předvedly jak se správně nalíčit, jaké barvy komu sluší, poradily správné postupy líčení. Poznaly jsme, že hotový výsledek: jemně nalíčená tvář – vypadající jako nenalíčená – je umění! Jsme domluvené na pokračování spolupráce. Pokusíme se, pod dohledem odborných poradkyň, sami nalíčit. Děkujeme všem, kteří nám umožnili nahlédnout pod kosmetickou pokličku. A děkujeme hlavně Pánu Bohu, že si můžeme dovolit plnit takové starosti.

22. 3. 2016 Alena Stellnerová - Ženské pánevní dno

Beseda s paní Alenou Stellnerovou v úterý 22. 3. 2016 byla velmi poučná. Sešlo se nás – posluchaček – dostatek, všech věkových skupin. Paní Alena nám vysvětlila funkce a příčiny poklesu pánevního dna, předvedla nám několik jednoduchých cviků k jeho posílení. Zmínila se o mýtech a omylech při jeho nesprávném posilování. Hovořily jsme o inkontinenci. Pánevní dno je ovlivněno i postavením chodidel a silně na něj působí obuv, kterou nosíme. Svaly pánevního dna jsou složeny ze tří vrstev, proto je potřeba pro obnovení funkce pánevního dna pracovat postupně se všemi jednotlivými vrstvami. Nezáleží na věku, ale na změně špatných návyků a potřebě pozornosti, kterou věnujeme svému zdraví.

5. 4. 2016 Magda Radostová - Island

Úterý 5. dubna 2016 od 18:00 hod. navazujeme na cestovatelské besedy návštěvou Islandu s Magdou Radostovou.

 Island – tento podivuhodný ostrov v severním Atlantiku, fascinuje snad každého, kdo jej navštíví. Je to ostrov hlučících vodopádů, blankytných jezer, bílých ledovců, černých lávových polí, liduprázdných pouští, mechem porostlých plání i zelených hor.

Prostřednictvím fotografií a fundovaného vyprávění jsme projeli kolem ostrova, viděli jsme velryby, papuchalky, malebné domečky s travnatou střechou, otužilé islandské poníky, malebné pláně s gejzíry. Island je ostrov, který si zaslouží návštěvu – alespoň zprostředkovatelnou.

16. 4. 2016 Jan Koláček - Írán

V úterý 19. 4. 2016 se v zasedací místnosti konala zajímavá beseda s cestovatelem a amatérským fotografem panem Janem Koláčkem.  Autor nás zavedl do míst s bohatou historií, do regionu bývalé Perské říše. Do Íránu cestoval autor v květnu 2009 a všechny přítomné v sále zavedl do exoticky znějících míst jako např. Kermán, Yazd, Shiraz, Persepolis, Esfahan, Kashan, Qom, Teherán. Přednáška byla doplněna promítáním fotografií a krátkých filmů z putování.

3. 5. 2016 MDS Kostým - Václav III. ve Slivenci

Malá divadelní společnost Kostým tradičně v květnu navštívila sliveneckou knihovnu s představením Václav III. Autorka projektu Květa Drahokoupilová se opět představila s nádhernou bohatou češtinou, hudbu složil a klavírní doprovod zajistil Přemysl Zíka, hrál a zpíval Michal Boška. Hudební monodrama pojednává o poslední noci posledního Přemyslovce Václava III. Když se patnáctiletý Václav III., strýc budoucího slavného Karla IV., zatoulal roku 1305 v křivoklátských lesích, ještě netušil, že už brzo bude českým králem a že výprava do Olomouce o rok později k zahájení vojenského tažení do Polska, bude jeho cestou poslední. Představení bylo moc pěkné, pan Boška se musel několikrát vracet na scénu, aby mu diváci mohli dostatečně poděkovat.

5. 9. 2016 MUDr. Ladislav Fiala - svět homeopatie

V pondělí 5. 9. 2016 jsme měli první setkání seniorů po prázdninách. Na schůzku jsme pozvali MUDr. Ladislava Fialu, který se zabývá homeopatií. Informoval nás o možnostech léčby onemocnění homeopatiky, odpovídal na velké množství otázek z řad posluchačů. Je dobrým psychologem a šíří kolem sebe dobrou náladu a pozitivní energii.

20. 9. 2016 Ivanka Devátá - spisovatelka a herečka

První beseda po prázdninách v knihovně byla se spisovatelkou a herečkou Ivankou Devátou.

Milá, upřímná, vždy dobře naladěná, mladá myšlením i postavou, upravená, vtipná – to je Ivanka Devátá. Beseda s ní byla příjemným pozastavením v našem uspěchaném světě. Odpovídala na otázky s chutí a klidem, líčila život umělecký bez patosu. Vyprávěla o herecké práci, o své rodině, o práci v rozhlase, o zkušenostech při natáčení filmů. Diváci si jí pamatují jako Hermii ze Snu noci svatojánské, Mimi z Loupežníka, Stázu z Léta, Kláskovou z Lucerny či Lízalku z Maryši. Milovala komediální role – ty byly jejímu naturelu nejbližší. Stále ještě pracuje, je mezi lidmi a život jí baví.

V knihovně ve Slivenci máme k vypůjčení knihy od Ivanky Deváté – můžete si vybrat!

11. 10. 2016 Kateřina Karásková - Kde ženy vládnou

11. 10. 2016 nám cestovatelka, malířka a pracovnice v humanitárních organizacích Kateřina Karásková vyprávěla o svých zážitcích na dalekých cestách. Kde způsob života a lidské vztahy jsou jiné – naprosto odlišné našim.

Potkala Zapotéky z Tehuantepecké šíje v Mexiku. Zdejší sebevědomé indiánky se proslavily dravou podnikavostí a krásou. Předčily své muže, inspirovaly umělce. V Indonésii žijí Minangkabuové, kde ženy jsou obdařeny právy, jež je nebývale zvýhodňují proti mužům i v striktně muslimském světě. V Číně žijí Mosuové – malý pracovitý národ, který se stává turistickou atrakcí a umí výborně zpívat. V Indii jsou to Khásíové. Khásíjské ženy se těší takovým výhodám, že to jejich frustrované muže vede k boji za rovnoprávnost. Vyprávění bylo doplněno skvělou prezentací: fotografie, kresby, hudba, lidové písně.

V knihovně je kniha Kateřiny Karáskové „Kde ženy vládnou“ každému zájemci k zapůjčení.

18. 10. 2016 Jiří Dušek - Domov seniorů Anavita

Informační beseda s občany Slivence a Holyně se zástupci a provozovateli společnosti Anavita.

22. 11. 2016 Mgr. Libor Drahoňovský - Sýrie

V úterý 22. 11. 2016 jsme se s panem Mgr. Liborem Drahoňovským podívali do Sýrie. Cestopisná beseda byla velmi zajímavá – už jen tím, že autor srovnával fotografické snímky různých míst svého pobytu v roce 2010 se současným stavem pohledů na trosky ulic, zničené památky, narušenou přírodu a s tím související pohnuté osudy lidí. Cestovatel projel zemi dopravními prostředky hlavně autostopem, setkával se s vřelým pozvání do rodin, pohostinností a vlídností obyvatel. Pohyboval se kolem řeky Eufrat, navštívil města Raqqa, Palmyru, Dera, Damašek, Homs, Hamu, Lattákiu, Alepo, Bosru, Tartous, hrad Krak a jiné pamětihodnosti. Ptali jsme se ho na pocity –  jak hodnotí Sírii, kdy před několika lety chodil zeleným kvetoucím parkem a pulzujícím městem – dnes zaprášenou pustinou s rozbitými domy. Cítí smutek a zmar. Mnoho rozesmátých přátel na fotografiích už není, bída a bezmoc se usadila v nejbližším okolí.