Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

21. 12. 2020

Vážené zastupitelky vážení zastupitelé, milí spoluobčané tady i na síti,

Vítám vás na posledním zasedání zastupitelstva v tomto roce, jehož hlavním cílem je schválit rozpočet na příští rok.

Úvodem mám pro vás jednu zcela čerstvou a úžasnou zprávu, na kterou jsme dlouho, ale opravdu velmi dlouho čekali: dnes dopoledne schválila Rada HMP výběh zhotovitele na rekonstrukci našich hlavních komunikací Ke Smíchovu, K Lochkovu a K Homolce za celkem 235 mil. Kč. Schválilo se to nakonec všemi hlasy radních, ale věřte mi, že idyla to v současné ekonomické situaci nebyla. Dramatické situace jsem zažívala až do poslední chvíle. Vše se nakonec schválilo díky vytrvalému, doslova buldočímu úsilí mě a gesčního náměstka Petra Hlubučka, kterému chci opravdu moc poděkovat. Tato akce se připravovala šest let, od doby, kdy skončila ve Slivenci výstavba sítí. I když proti ní nikdo neprotestoval, tak ji provázely obvyklé bolesti takto rozsáhlých projektů – majetkové problémy, dědická řízení, mnoho technikálií, které bylo potřeba vyřešit… Konec dobrý, všechno dobré, ale překážek, které jsme museli překonat jak v koalici, tak v opozici, bylo dost – např.  ještě na posledním zasedání zastupitelstva HMP  ve čtvrtek navrhl místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO sebrat Slivenci na příští rok 20 mil Kč, že prý už jsme dostali dost…Koaliční partneři měli zase obavu z nárůstu výdajů v době, kdy Praha přišla o 10 miliard Kč kvůli koronaviru a o další více než dvě miliardy kvůli zrušení superhrubé mzdy.  Tak teď jen doufejme, že město uzavře s vítězným konsorciem firem Porr a Subterra co nejdříve smlouvu, takže na jaře se bude moci začít. Začne se výstavbou velké retenční nádrže v ulici K Homolce a zároveň rekonstrukcí ulice Ke Smíchovu od bývalé drogerie na východ. Počítejte proto prosím s tím, že Slivenec bude v nejbližších letech poměrně dost rozkopaný. Odměnou nám ale bude upravená obec s funkční dešťovou kanalizací a dokonce i s chodníky. Rekonstrukce zahrnuje i zbylou část centra před Dvorem křižovníků a pod naším úřadem.  Mimochodem celá akce bude i značnou výzvou z hlediska koordinace, protože zároveň se má stavět západní konec ulice Granátová, což je akce soukromého investora, pokládka optických kabelů Vodafonu a nádavkem ještě by PRE chtěla Slivencem protáhnout své kabely od nově budované rozvodny v Lochkově do ulice K Váze.

Pohnula se i rekonstrukce školy. U historické budovy jsou už hotové mikropiloty, které zpevňují její základy. Jakmile to bude možné, vrhnou se stavbaři na zpevňování budovy zevnitř – k tomu je ale nutné, aby v budově nebyly děti, takže to bude možné udělat až o jarním prázdninách v únoru (event. i dřív, pokud bude kvůli covidu zase omezena výuka, ale to nechci přivolávat). Máme také kompletně hotový projekt rekonstrukce a nástavby obou pavilonů 2. stupně. Projekt je podaný na stavební úřad Prahy 5.  Pevně doufám, že se zde nevyskytnou žádné komplikace a že budeme moci budovy v létě rekonstruovat, protože pavilony jsou po 60 letech provozu už ve velmi špatném stavu (hlavně kanalizace a topení) a děti už opravdu není kam dávat – vždyť za každou třídu deváťáků, kteří odcházejí, nabíráme dvě a někdy i tři třídy prvňáčků.

Projekt na chodník do Lochkova je už podaný na stavební úřad a v brzké době by měl získat stavební povolení. Tento projekt byl před několika lety při komunitním plánování vyhodnocen občany jako nejpotřebnější místní akce, tak pevně doufám, že se již brzy dočkáme. Zároveň v této lokalitě přibude i souběžná pěší cesta od ulice Na Botě k jihu. Cesta je na místě již vyznačena. V Mramoru bude uveřejněn přehled všech budovaných i plánovaných pěších cest, protože si lidé stěžují, že se v tom trochu začínají ztrácet.

Dokončili jsme také rekonstrukci ulice Za Křížkem a části ulice Na Korálově.

V posledních měsících jsme tu také ve zvýšené míře sázeli stromy a keře – jak na konci ulice K Cikánce, kde jsme na našem pozemku, donedávna využívaném zemědělsky, vysázeli lesík, tak u nového psího hřiště, kde jsme vysadili jedné kaštany. Dosazovali jsme i stromy a keře podél cest. Na ulici Ke Smíchovu jsme instalovali nový radar, protože ten starý i přes několik oprav zatvrzele odmítal ukazovat skutečnou rychlost.

Místo mobilního rozhlasu, který byl až dosud zdarma, ale od příštího roku pro nás bude od  placený,  jsme se  rozhodli pořídit pro informování obyvatel mobilní aplikaci Slivenec, která nás vyjde levněji a přitom zajistí více funkcí. Pro občany bude bonusem to, že se do ní budou moci přihlásit bez zadávání jakýchkoli osobních údajů.

Vážení kolegové, milé spoluobčané, opravdu moc nás mrzí, že jsme museli zrušit všechny plánované akce. Do poslední chvíle jsme doufali, že nám vyjde aspoň malý vánoční jarmark a zvonohra, která by nás vánočně naladila, ale okolnosti nám bohužel nepřály, museli jsme vše zrušit.

I přesto doufám, že si nadcházející vánoční svátky užijeme všichni v klidu a ve zdraví a že se tady všichni zase sejdeme v novém roce 2021. Moc bych si přála, abych to byl úplně normální, standardní, dočista obyčejný rok.

Jana Plamínková