Úřad městské části Praha-Slivenec

Volejte: 251 818 044, 251 813 754

Pište: slivenec@praha-slivenec.cz

Facebook

background

5. 9. 2022

Vážené zastupitelky, vážení zastupitelé,  milí hosté,

dovolte, abych Vás přivítala na posledním veřejném zasedání zastupitelstva v tomto volebním období. Volby jsou již nedaleko před námi, tak je připomínám, že se budou konat 23. a 24. září. Volí se u nás 11 kandidátů  do zastupitelstva naší městské části a 65 do zastupitelstva Hlavního města Prahy. Do Senátu se u nás letos nevolí, až za dva roky. A ještě musím připomenout, že v komunálních volbách se nekroužkuje, ale křížkuje. Podrobněji to bude uvedeno v Mramoru a samozřejmě přesný postup bude uveden i u hlasovacích lístků.

A co je u nás nového? Na ulici K Lochkovu už je hotova zvýšená křižovatka K Lochkovu – K Cikánce. Doufám, že křižovatka  bude pro lidi nyní bezpečnější a že se nedočkáme žádných nepříjemných problémů s dešťovou vodou. Pokračuje výstavba dešťové kanalizace v ulici K Lochkovu. Na podzim se hodlá Subterra dostat s kanalizací přes naši hlavní křižovatku a dále doleva do ulice Ke Smíchovu, směrem k řeporyjské křižovatce. Tím pro letošek zřejmě skončí. Naše městská část dokončila revitalizaci Vrutice, na kterou jsme získali dotační peníze z HMP (a byla to zároveň nutná akce pro to, aby se dala zprovoznit retenční nádrž v ulici K Homolce).

Firma Ekis dokončila výstavbu chodníku a cyklostezky  do Lochkova. Tuto stavbu občané hodně poptávali, dokonce skončila při komunitním plánování před pár lety na prvním místě, tak doufám, že chodník bude hojně využíván jak občany Slivence, tak i Lochkova.

V nejbližší možné době začne též rekonstrukce můstků v ulici K Dobré Vodě. Akci, kterou bude dělat investiční odbor HMP, konečně schválila Rada HMP, a tak už výstavbě nic nebrání. Po výstavbě ulici zrekonstruujeme.

Hotová je také rekonstrukce ulice Granátová, která občany z okolí trápila poměrně dlouho. Šlo o akci soukromého investora. Nyní je tam ještě potřeba udělat propojku do Diamantové (včetně osvětlení). Až na podzim přibude zeleň, bude z Granátové opravdu hezká ulice.

Historická budova školy má (konečně!) zbrusu novou a tentokrát moc pěknou fasádu. Zrenovovali jsme také podlahu v tělocvičně,  připravili jednu z učeben na přestavbu na robotickou učebnu a dali novou lanovku na školní hřiště.  Minulý čtvrtek rovněž začaly přípravné práce na výstavbě nového pavilonu školy.

Máme také nově opravené  sklepy v bytovce. Opravdu prokoukly…

Zítra ve 13 hodin bude zahájena stavba bytového domu slavnostním poklepem na základní kámen. Pak už se výstavba rozeběhne ve velkém.

Kaufland oznámil, že s pracemi začne až na jaře příštího roku, až se uklidní situace na trhu. Zároveň hodlá celý projekt přepracovat a zlevnit – stavba tak bude nižší, parkovat se bude jen venku (původně mělo být parkování i pod budovou) a nebude tam budova s malými obchody (retaily).

Výstavba tramvaje do zastávky Slivenec začne na podzim. Před zimu se budou provádět výkopové práce, kterých bude poměrně dost hlavně kolem tramvajové točny. Na jaře se pak začne s pokládkou kolejí. Nyní musíme hodně zapracovat na koordinaci tramvaje, Kauflandu a parkoviště P+R….

U skládky Velká Chuchle nyní probíhá mediace, kdy se Praha a majitel pozemků Mgr. Klán snaží najít nějakou „mírovou“ dohodu. Pomalu se revitalizuje i druhá z našich skládek, Skládka Svoboda. Projekt je hotový a velmi pozitivní zprávou je, že není nutné podstupovat zdlouhavý proces „velké“ EIA, což ušetří min. rok času. Revitalizaci dělá odbor ochrany prostředí HMP, nás to nic nestojí. Cílem je vytvořit zde Přírodní park Slivenec.

Jana Plamínková